BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Home / Rákóczi szövetség / Kassán a Rákóczi Szövetséggel

Kassán a Rákóczi Szövetséggel

A nyár is izgalmasan telt, mert a bodrogszerdahelyi magyar tanítási nyelvű Alapfokú Iskolával igyekeztük kialakítani a partneriskolai kapcsolatot, mert október 6-án az Aradi Vértanúk emléknapján szerettünk volna ellátogatni hozzájuk. A Jóisten segítsége munkánkon volt és a múlt héten Szlovákiában jártunk egy újabb pályázat segítségével.

Smidné Hetey Rita
a Rákóczi Szövetség elnöke

 

rakoczi_szov_004
Kassán a Rákóczi-szövetséggel

Nagy örömmel töltött el mindannyiunkat, mikor tudomásunkra jutott, hogy október 6-án lehetőségünk van ellátogatni Szlovákiába, azon belül is magyarlakta területekre. Hamar össze is gyűlt a közel 50 fős „kis” csapatunk. Elérkezett a várva várt nap, s reggel hét órakor útnak is indultunk. Nagyon jó hangulat uralkodott a buszon mindvégig, s még tanárainknak sem volt gondjuk ránk. Na persze itt nem a 11.-esekre gondolok, hanem a nálunk kisebbekre, mint például a 8. De szerencsére velük sem volt különösebb gond, s még mi is jól kijöttünk velük, így probléma mentesen és kényelmesen utaztunk. Legelső állomásunk Mád volt, ahol a Geoprodukt Kft. engedett betekintést hétköznapjaikba. Tőlük tudtuk meg, hogy milyen sokféleképpen lehet hasznosítani a vulkáni kőzeteket, de persze csak a megfelelő technikával. Az előadás végeztével újra a buszban voltunk, s következő állomásunk már Tállya volt. Itt bemehettünk egy evangélikus templomba, ahol Kossuth Lajost keresztelték meg, majd a templom előtti emlékművet koszorúztuk meg egy rövid megemlékezés során, ahol az aradi vértanúk előtt tisztelegtünk. Utunk Kassára vezetett tovább minket, ahol ellátogattunk a Szent Erzsébet Dómba, ami egy csodálatod templom. Itt található II. Rákóczi Ferenc kriptája, amit szintén megnézhettünk. Tartottunk egy rövid megemlékezést, majd folytatnunk kellett utunkat, mi egyenesen Rodostóra vezetett. Meglátogattuk azt a házat, ami tökéletes másolata annak, ahol Rákóczi Ferenc száműzetési ideje alatt tartózkodott. S bár a ház csak másolat, de a bútorok eredetiek. Innen Bodrogszerdahelyre látogattunk el, ahol egy magyar nyelvű iskolában az intézmény igazgatója, Bányácski Henrietta már nagy szeretettel várt minket. Az iskola történelemtanára rövid, szívhez szóló előadást tartott nekünk a 13 aradi vértanúról, majd a mi iskolánkból is megtette ezt Hetey Rita tanárnő. Ezek után iskolánk tanulói: Szemán Regina, Nagy Szidónia, Gábor Orsolya és Oszlánszki Martin emlékeztek meg hőseinkről egy-egy verssel, majd figyelemmel követtük soron a helyi iskola tanulóinak megemlékezését. A műsor után lehetőségünk nyílt megismerkedni a diákokkal, s újabb barátságokat kötni velük. Hosszas pihenés és beszélgetés után újra útra keltünk, s meg sem álltunk egészen Borsiig, ahol II. Rákóczi Ferenc született. Rövid megemlékezést tartottunk egy emlékműnél, s elhelyeztük rajta koszorúnkat, majd a görög katolikus templomba igyekeztünk, ahol Tóth Mihály atya már várt minket. Rövid ismertetés és elmélkedés után visszaszálltunk a buszra. Sikeresen eljutottunk minden helyre, ahová szerettünk volna, s rengeteg új élménnyel és ismerettel gazdagodtunk. Kellőképpen kifáradva aludtuk végig a hazafelé vezető utat, majd megérkezvén már mindenkit vártak a szüleik, s kíváncsian hallgatták élménybeszámolónkat. Ezúton is szeretném megköszönni diáktársaim nevében is a lehetőséget és a nagyszerű élményt.

Fröhlich Ella 11.oszt.

Érdekelhet

SZERESSÜK VISSZA MAGYARORSZÁGOT! – Trianon 100. évfordulója – pályázat

A Rákóczi Szövetség Nyíregyházi szervezetei közül a Szent Imre Gimnázium által meghirdetett vers mondó és ...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás