Mi igen.
2016.09.17-én több mint negyvenen felkerekedtünk (jórészt 5-6.-osok), és autóbusszal elmentünk Hajdúdorogra, a Nemzeti Kulturális Örökség Napjára.
Megérkezésünk után bementünk a görögkatolikus székesegyházba, ahol egy csodaszép ikonosztázion látható. Gabi néni és Viktor atya meséltek a templomról és a Krisztus-katonákról, akiket ez évben vettek fel a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékébe.
Aztán Novajról érkező kormos arcú csoporttal találkoztunk, akik szívesen megmutatták a borbélymester borotváját (fából készült hatalmas kését), és annak „élezését”. Vincén ki is próbálták a „beretválást”. Amíg a lányoknak egy néni mesélt, addig félrehívták a fiúkat és kezüket koromba mártották. Ők örömmel rohantak a lányok után összekormozni őket. Megtudtuk, hogy egy farsang előtti népszokás (ún. remélés) részesei lehettünk. A székesegyház kertjében megnézhettük még a kalocsai és matyó hímzést, festést, ruházatot, a mohácsi busókat és félelmetes viseletüket, a borsodnádasdi molnárkalács készítését, a kékfestés technikáját. Megkóstoltuk a penyigei szilvalekvárt, a káposztás kalácsot. A mezőtúri, nagyszombatfai kerámiákat nemcsak megcsodálhattuk, hanem ki is próbálhattuk a korongozást.
Eközben a színpadon cigány- és népzene szólt, és aki mert, még a templomtoronyba is felmászhatott.
A napot népi játékok (pl. gólyalábazás) kipróbálásával és szekerezéssel zártuk.
Igazán szép és tartalmas nap volt!
Dalanics Dea 5.a